Лише кілька цих слів у заголовку, але вони вже дають розуміння того, яку роль в історії України відіграв Микола Міхновський.
До 150-річчя від дня народження цього видатного українського діяча у Хмельницькому проведено круглий стіл на тему «Роль і значимість Миколи Міхновського у становленні ідеології українського націоналізму»”.
Ініціаторами й організаторами заходу були Департамент освіти та науки міської ради та комунальна установа Центр професійного розвитку педагогічних працівників.
До участі в засіданні круглого столу запросили вчителів історії закладів загальної середньої освіти громади.
Захід відбувся 31 березня у конференц-залі Хмельницької торгово-промислової палати.
Модератором була Наталiя Камiнська, головний спеціаліст відділу позашкільної освіти та виховної роботи Департаменту освіти та науки.
Тематичні напрями роботи круглого столу охоплювали виступи учасників на теми: аналіз української преси 1918-1920-х рр., постать Миколи Міхновського в контексті формування національної пам’яті, його значення в історичних документах, постать М. Міхновського у процесі вивчення історії України в закладах загальної середньої освіти, а також ремінісценції українців на людиноненависницьку ідеологію Кремля.
Присутні з цікавістю вислухали інформаційно-аналітичні доповіді Світлани Михайлової, методистки відділу наукової роботи Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту, Олега Рудого, вчителя історії спеціалізованої загальноосвітньої школи І-ІІІ ступенів №8 міста Хмельницького, Віктора Адамського, к.і.н., доцента кафедри суспільних дисциплін Хмельницької гуманітарно-педагогічної академії, Аліни Дяченко, вчительки історії навчально-виховного комплексу №10 міста Хмельницького та Світлани Маркової, д.і.н., доцентки, почесної професорки МКА, керівниці відділу наукової роботи, професорки кафедри соціально-гуманітарних дисциплін Хмельницького кооперативного торговельно-економічного інституту.
Учасники круглого столу були одностайні у твердженні, що Микола Міхновський був яскравою постаттю в історії України. Він був справжнім українцем-націоналістом і державним діячем… Його внесок у становлення ідеології українського націоналізму важливий та незабутній. Творчість та діяльність його належать до числа найвизначніших в історії нашої держави.
Круглий стіл став прекрасною можливістю для глибокого аналізу ролі Миколи Міхновського у становленні української державності.
Збереження пам’яті про таких людей, використання їхніх праць і заповідей є важливим елементом для сучасності, для збереження й примноження нашої історії та культури, і ми повинні докласти зусиль для того, щоб не допустити забуття цих постатей.
Досить пам’ятати хоча б цю його настанову: «Доки хоч на однім клапті української території пануватиме чужинець, доти усі покоління українців йтимуть на війну»…
ДОВІДКОВО:
Десять заповідей УНП від Миколи Міхновського
(подається за оригіналом 1904 р.):
1. Одна, єдина, неподільна, від Карпат аж до Кавказу самостійна, вільна, демократична Україна – республіка робочих людей.
2. Усі люди – твої браття, але москалі, ляхи, угри, румуни та жиди – се вороги нашого народу, поки вони панують над нами й визискують нас.
3. Україна для українців! Отже, вигонь звідусіль з України чужинців-гнобителів.
4. Усюди й завсігди уживай української мови. Хай ні дружина твоя, ні діти твої не поганять твоєї господи мовою чужинців-гнобителів.
5. Шануй діячів рідного краю, ненавидь ворогів його, зневажай перевертнів-відступників – і добре буде цілому твоєму народові й тобі.
6. Не вбивай України своєю байдужістю до всенародних інтересів.
7. Не зробися ренегатом-відступником.
8. Не обкрадай власного народу, працюючи на ворогів України.
9. Допомагай своєму землякові поперед усіх, держись купи.
10. Не бери собі дружини з чужинців, бо твої діти будуть тобі ворогами, не приятелюй з ворогами нашого народу, бо ти додаєш їм сили й відваги, не накладай укупі з гнобителями нашими, бо зрадником будеш.
#ПозашкілляДОНХМР
Більше новин ось тут: https://osvita.khm.gov.ua/?cat=1
Якщо у Вас виникли запитання, скаги чи пропозиції, Ви можете заповнити форму нижче та отримати відповідь у зручному форматі!
* — обов’язкові поля